FORUM SEICENTO Strona Główna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak kupić auto od nieboszczyka
Autor Wiadomość
Bandzior 
Nałogowiec


Pomógł: 44 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 384
Skąd: Białystok
Wysłany: 02-11-2008, 20:45   
   Bolid: SC 1.1S & Wartburg 353S


Dzięki za odpowiedzi. Sporo mi pomogły. Już wiem mniej więcej o co chodzi. Z waszych wypowiedzi wynika, że nie będzie to taka ciężka sprawa. Może komuś na przyszłość przyda się ten wątek. Póżniej poinformuje was jak potoczyły się losy wyżej omawianego pojazdu.
 
 
Paweł A. 
Nałogowiec


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 191
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 02-11-2008, 20:51   
   Bolid: Seicento 1.1 MPI CF3


Jak byś miał w przyszłości problem z zarejestrowaniem to pisz do mnie na PW.
 
 
 
Bandzior 
Nałogowiec


Pomógł: 44 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 384
Skąd: Białystok
Wysłany: 02-11-2008, 21:05   
   Bolid: SC 1.1S & Wartburg 353S


Mam jednak jeszcze jedną wątpliwość. Syn właściciela zmarł w tym roku. Czy przez to, że zmarł syn właściciela, dzieci zmarłego syna mają prawo do pojazdu??
 
 
Paweł A. 
Nałogowiec


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 191
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 02-11-2008, 21:07   
   Bolid: Seicento 1.1 MPI CF3


Drugie postępowanie spadkowe. Ono określi kto ma prawo do części odziedziczonej przez zmarłego.
 
 
 
Matyś 
Burakowóz Buster


Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 28 Gru 2006
Posty: 72
Skąd: Lublin / Lubartów
Wysłany: 02-11-2008, 21:36   
   Bolid: SC 900+LPG


jesli są to Twoi znajomi mozesz dogadac sie i podpisac umowe sprzedazy z nieboszczykiem;] tzn wpisac przedsmiertna date sprzedazy...
_________________

 
 
 
Bandzior 
Nałogowiec


Pomógł: 44 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 384
Skąd: Białystok
Wysłany: 02-11-2008, 22:14   
   Bolid: SC 1.1S & Wartburg 353S


Matyś napisał/a:
jesli są to Twoi znajomi mozesz dogadac sie i podpisac umowe sprzedazy z nieboszczykiem;] tzn wpisac przedsmiertna date sprzedazy...


Na początku brałem to pod uwagę. Ale jest duże ryzyko wpadki i można pójść za kratki.
Chyba, że nikt by nie robił sprzeciwu. Jakoś by się to załatwiło w ten sposób...
 
 
Krysia
[Usunięty]

Wysłany: 02-11-2008, 22:47   

Bandzior napisał/a:
jest duże ryzyko wpadki i można pójść za kratki.


Wierszem gada :wesoly:
 
 
MaTe 
nówka sztuka ;)


Pomógł: 2 razy
Wiek: 38
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 33
Skąd: poznań
Wysłany: 04-11-2008, 23:17   
   Bolid: 900


Matyś napisał/a:
jesli są to Twoi znajomi mozesz dogadac sie i podpisac umowe sprzedazy z nieboszczykiem;] tzn wpisac przedsmiertna date sprzedazy...



no tak troche średnio kolego........ bo z tego co pamiętam to masz chyba 30 dni na przerejestrowanie samochodu............
 
 
Bandzior 
Nałogowiec


Pomógł: 44 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 384
Skąd: Białystok
Wysłany: 04-11-2008, 23:21   
   Bolid: SC 1.1S & Wartburg 353S


MaTe napisał/a:
Matyś napisał/a:
jesli są to Twoi znajomi mozesz dogadac sie i podpisac umowe sprzedazy z nieboszczykiem;] tzn wpisac przedsmiertna date sprzedazy...



no tak troche średnio kolego........ bo z tego co pamiętam to masz chyba 30 dni na przerejestrowanie samochodu............


zależy od urzędu. W niektórych przerejestrowuja po roku czasu od spisania umowy i się nie czepiają.
 
 
Paweł A. 
Nałogowiec


Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 191
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 05-11-2008, 06:43   
   Bolid: Seicento 1.1 MPI CF3


Teoretycznie po przekroczeniu 30 dniowego terminu można wydać decyzję o odmowie rejestracji, ale jeśli wszystko jest w porządku nie robi się tego, bo KPA każe rozstrzygać sprawę na korzyść strony.
Ja niedawno trafiłem na dziadka, który przerejestrowywał Ursusa kupionego 19 lat temu i jak się przyznał, zrobił to tylko dlatego, że diagnosta mu się przyczepił do stanu tablicy rejestracyjnej.
 
 
 
chrabol 
nówka sztuka ;)


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Paź 2010
Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-05-2011, 09:53   
   Bolid: FIAT Seicento Actual 2003 r. Pb95


Dopiero po wpisaniu wiadomości zauważyłem, że spóźniłem się jakieś 3 lata :eek: . Może się jednak komuś na przyszłość przydać.

Sprawa wygląda tak,


Jeżeli do dzisiaj auto nie zostało przerejestrowane na spadkobierców nieboszczyka, to Ty przy okazji zakupu i złożenia wniosku o rejestrację musisz wykazać, że nabyłeś prawo własności od właściciela, którym dla wydziału komunikacji jest ten, na kogo zarejestrowane jest auto (obowiązuje domniemanie- chociaż obalalne - własności posiadaca samoistnego). Musisz wykać ciągłość własności: nieboszczyk -> jego spadkobiercy - > Ty.

Jesli nieboszczyk miał więcej niż jednego spadkobiercę, to nabycie własności wymaga co do zasady zawarcia umowy ze wszystkimi z nich. Oni muszą wcześniej przeprowadić postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku (opłata sądowa 50 zł), które kończy się wydanieme postanowienia. W tym postępowaniu Sąd Rejonowy określi, kto jest spadkobiercą po nieboszczyku.

Jeżeli ktoś ze spadkobierców zmarł już po smierci właściciela (nieboszczyka), to jego spadkobiercy, jako dziedziczący udział we współwłasności pojazdu, również muszą przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku po swoim spadkodawcy. Im dłużej trwa zabawa, tym więcej może być takich sytuacji.

Dopiero wówczas, po zawarciu umowy ze wszystkimi współwłaścicielami, bądż chociażby jednym posiadającym pełnomocnictwo od pozostałych (radziłbym jednak ze wszystkimi), będziesz mógł bezpiecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu. Musisz od nich zażądać bądź odpisu postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku, koniecznie z klauzulą prawomocności, bądź wypożyczyć od niech te odpisy i zrobić u notariusza kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem. Z tymi odpisami lub ich poświadczonymi kopiami idziesz do wydziału komunikacji.

Trochę papierkowych spraw, ale czego się nie robi dla wyśnionego auta.

Aha, stwierdzenie nabycia spadku można również zrobić u notariusza w formie aktu poświadczenia dziedziczenia, koszt bodaj też 50 zł, ale nie mam pewności.
_________________
1 taki Sejcz na 1.328.973 sztuk
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum