FORUM SEICENTO Strona Główna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Naprawa gwintu w piaście
Autor Wiadomość
mario91 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 25 Lut 2015
Posty: 550
Skąd: Kraków
Wysłany: 07-03-2019, 01:54   Naprawa gwintu w piaście
   Bolid: SC 1.1 MPI, Stilo 1.9 JTD


Niedługo pora zmiany kół na letnie, a mam w jednym z przednich rozwalony gwint w piaście. Łożysko się jeszcze trzyma, więc wymieniać piasty chyba nie ma sensu, zwłaszcza że za taką operację lokalny majster i to jeden z tych tańszych, zaśpiewał mi 300zł.

Planuję to rozwiercić na wyższy rozmiar, nagwintować i póki nie wymienię piasty, będę miał jedną śrubę rozmiar większą. Pytanie tylko czym rozwiercić otwór w piaście? To w końcu twardy materiał, zwykła wiertarka i normalne wiertło do metalu da radę?
 
 
Sebastian_M26 
Nałogowiec

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 142
Skąd: Bytom
Wysłany: 07-03-2019, 09:39   
   Bolid: Seicento 900


Jak masz łapy jak wiertarka stołowa to nie ma problemu. Wystarczy rozwiercić, nagwintować, dobrać śrubę z innej marki, przewiercić felgę i zrobić frez pod śrubę. A tak wogóle to wszyscy robią to za pomocą helicoil.
 
 
mario91 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 25 Lut 2015
Posty: 550
Skąd: Kraków
Wysłany: 07-03-2019, 16:50   
   Bolid: SC 1.1 MPI, Stilo 1.9 JTD


No właśnie o coś takiego mi chodzi, zastanawiam się tylko czy dam radę rozwiercić piastę. Być może użyję helicoil, choć nie wiem czy mogę mieć do tego zaufanie. W sensie czy będzie to równie pewne rozwiązanie jak po prostu większa śruba.

Felgi chyba nie będę musiał rozwiercać, bo otwór jest sporo większy od śruby M12 i rozmiar M14 wchodzi bez problemu. Nawet przez otwory w tarczy hamulcowej przechodzi.

Pytanie jeszcze jakie wiertło będzie potrzebne by ruszyć piastę? Zwykłe HSS do metalu wystarczy, czy trzeba jakieś specjalne?
 
 
Sebastian_M26 
Nałogowiec

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 142
Skąd: Bytom
Wysłany: 08-03-2019, 09:50   
   Bolid: Seicento 900


Org helicoil ma wytrzymałość większą niż materiał, nie wiem jak zamienniki, ale skoro się robi i działa to musi być ok. Przy m12 wiertło powinno być 12,25 więc będzie minimalne zebranie materiału. Jeśli dalej będą zardzewiałe śruby dobijane pneumatykiem to i tak coś nie wytrzyma. W seicento śruby się dokręca 90Nm, a nie dopierdala skacząc na rurze.
 
 
mario91 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 25 Lut 2015
Posty: 550
Skąd: Kraków
Wysłany: 12-03-2019, 22:05   
   Bolid: SC 1.1 MPI, Stilo 1.9 JTD


Przyszedł helicoil, niedługo biorę się za robotę. Zastanawia mnie tylko czy ta "sprężynka" po wkręceniu do środka będzie się tam sama trzymać, czy trzeba ją posmarować jakimś klejem do gwintów typu loctite?
 
 
mario91 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Dołączył: 25 Lut 2015
Posty: 550
Skąd: Kraków
Wysłany: 24-03-2019, 22:51   
   Bolid: SC 1.1 MPI, Stilo 1.9 JTD


Zrobione. Gdyby ktoś to kiedyś robił to krótki poradnik:
1. Da się rozwiercić piastę zwykłym wiertłem do stali typu HSS, ale warto mieć kilka na zapas.
2. Wiertarka minimum 500W mocy, choć i to trochę mało momentami.
3. Wiertło w czasie wiercenia koniecznie polewać przez cały czas wodą, bo inaczej momentalnie zrobi się fioletowe i będzie do wyrzucenia.
4. Zwykły gwintownik HSS spokojnie da rady nagwintować piastę, nie trzeba żadnych specjalnych z super twardej stali (gwintujemy koniecznie z użyciem smaru, ja użyłem starego oleju silnikowego).
5. Sprężynek nie trzeba wkręcać na klej do gwintów (loctite), trzymają się tak mocno, że o żadnym samoistnym wykręcaniu się nie ma mowy.
6. Całość trzyma wyśmienicie, śruba po wkręceniu wręcz mniej lata na boki, niż w oryginalnych otworach.
7. Sprężynki helicoil są z bardzo twardej stali. Jeśli chcecie skrócić, konieczne są naprawdę porządne ucinaczki. Chińskie nie dadzą rady, same się na tej sprężynce zniszczą.

Mam nadzieję, że wytrzyma do wymiany piasty ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga - Mapa Forum