FORUM SEICENTO Strona Główna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Multimedialna kierownica
Autor Wiadomość
cma55 
nówka sztuka ;)

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2013
Posty: 41
Skąd: ~Pszczyna
  Wysłany: 20-06-2016, 21:14   Multimedialna kierownica
   Bolid: Brush 0,9ccm Grafit


Cześć! Ostatnio do głowy wpadł mi ciekawy pomysł (nie widziałem nic podobnego na forum) Otóż mam radyjko JVC KD-X40, w którym jest możliwość podłączenia multimedialnej kierownicy (niebiesko-biały kabelek o ile się nie mylę) Wszystko byłoby ok gdyby nie kilka małych problemów:

1. Sejcz nie ma multimedialnej kierownicy :D
2. A jeśli ma, włożoną z innego samochodu, potrzebny jest adapter (odpowiedni dla samochodu), który w chwili naciśnięcia guzika na kierownicy dowie się, jaki to był guzik i wyśle do radia (wspominanym kabelkiem) odpowiedni sygnał, który radio potrafi zinterpretować.
3. Taki adapter kosztuje, w zależności od tego jaką kierownicę chcemy podpiąć od 150 do nawet 320zł, używki z olx ~90zł

Przejdźmy do sedna, jestem programistą i wspomniany adapter tak na prawdę można mieć za niecałe 30zł

Jak?

Potrzebny jest odpowiedni mikrokontroler, Arduino Nano nadaje się idealnie. W wersji 3, na tej stronie kosztuje 21,40zł plus przesyłka 5,50zł, do tego potrzebujemy kierownicę multimedialną, albo przerabiamy ją sami, no i radio, które obsługuje sygnał z kierownicy.

Dla każdego radia potrzebny jest również zestaw kodów dla odpowiednich czynności. Dla swojego JVC znalazłem taką listę (niestety nie jestem pewien jej poprawności, ale to da się sprawdzić w trakcie programowania):

HEX DEC BIN(7b) FUNCTION
0x04 4 0000100 Volume +
0x05 5 0000101 Volume -
0x08 8 0001000 Source cycle
0x0D 13 0001101 Equalizer preset cycle
0x0E 14 0001110 Mute toggle / Play/pause toggle
0x12 18 0010010 Tuner Search + / Track + (and Manual Tune + / Fast Forward with press & hold)
0x13 19 0010011 Tuner Search - / Track - (and Manual Tune - / Fast Rewind with press & hold)
0x14 20 0010100 Tuner Preset + / USB Folder +
0x15 21 0010101 Tuner Preset - / USB Folder -

Sam mikrokontroler, zasilany może być z gniazda USB, stabilizowanym napięciem 5V lub niestabilizowanym napięciem 7-12V czyli idealnie pod samochód, bez zbędnych zasilaczy.

Czyli ogół wygląda dość prosto.

Schody zaczynają się przy samej kierownicy. Są dwie opcje, na które można przerobić oryginalną kierownicę wiercić dziury, prowadzić kable i:

1. wkładać guziki po swojemu, wspólna masa, po jednym kablu wyprowadzającym z każdego guzika do mikrokontrolera
2. wkładać guziki wraz z elektroniką z innego samochodu (mamy wtedy podświetlenie), ku natchnieniu zapraszam na najbliższy autozłom skąd wyciągnąć można całą elektronikę z kierownicy

Koniec końców wystarczyłoby całą elektronikę schować w kierownicy a do radia przeciągnąć tylko jeden kabelek.

W najbliższym czasie (po sesji) biorę się za kombinowanie nad tym, w razie pytań czy pomysłów piszcie, będę brał wszystko pod uwagę. Jeśli wszystko uda się u mnie, a będę widział zainteresowanie projektem, z chęcią wykonam coś takiego dla innych ;)

Trzymajcie kciuki!
 
 
cma55 
nówka sztuka ;)

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2013
Posty: 41
Skąd: ~Pszczyna
Wysłany: 21-06-2016, 10:37   
   Bolid: Brush 0,9ccm Grafit


Przekalkulowałem wszystko i wyszło mniej więcej tak że używając wiązki 6 kablowej łączącej panel klawiszy z mikrokontrolerem mogę podłączyć 9 przycisków (siatka 3x3), używam wtedy 8 złącz mikrokontrolera (6 dla przycisków, jeden wyjściowy do radia oraz jeden pin na diodę przy debugowaniu), zostają mi nadal 4 wolne złącza (można coś pokombinować później)

Układ przycisków jaki proponuję wygląda mniej więcej tak (żaden problem, żeby coś przestawić):



Po lewej:

SRC - wybór źródła (aux, fm, am, usb, etc.)
EQ - zmiana ustawień equalizera (bass boost, vocal boost, user, flat, etc.)
Strzałka w górę - Następny folder
Strzałka w dół - Poprzedni folder

Po prawej:

+ - Głośniej
- - Ciszej
Głośniczek - wycisz/pauza
Strzałka w lewo - Poprzedni utwór/stacja - długie ptrzytrzymanie - przewiń do tyłu/wyszukaj do tyłu
Strzałka w prawo - Następny utwór/stacja - długie ptrzytrzymanie - przewiń do przodu/wyszukaj do przodu

Mikrokontrolery powinny być u mnie jutro lub po jutrze. Aktualnie piszę program do obsługi tych przycisków. Po powrocie do domu zlutuję na szybko prosty układ przycisków i postaram się to już uruchomić. Jeśli się uda, nagram dla Was film ;)

Jeszcze taki pomysł, bardzo irytuje mnie, że kliknięcie na radiu przycisku mającego wyciszyć, robi to nagle. Mógłbym napisać program tak, żeby po naciśnięciu przycisku na kierownicy wyciszał stopniowo radio powiedzmy w czasie 0,5s żeby nie było to takie nagłe, tak samo przy powrocie. Muszę nad tym pomyśleć bo wtedy straciłbym możliwość pauzowania ;/

PS

Druga rzecz jaka mnie korci to moduł bluetooth do telefonu, w moim radiu jest możliwość dokupienia takiego zestawu za około ~300zł, pozwala na rozmowy głosowe, odbieranie połączeń, puszczanie własnej muzyki, ma też wbudowaną obsługę poleceń głosowych. Jeśli z tego ostatniego by zrezygnować może byłbym w stanie coś takiego zrobić. Wtedy byłby dodatkowy guziczek na kierownicy w postaci słuchawki a gdzieś w samochodzie znajdował by się mikrofon. Trudność przy programowaniu mógłby sprawić jednak interfejs połączenia się z urządzeniem (parowania), chociaż do tego mógłbym użyć gotowego modułu (działało by podobnie jak głośniki bluetooth)
 
 
cma55 
nówka sztuka ;)

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2013
Posty: 41
Skąd: ~Pszczyna
  Wysłany: 24-06-2016, 17:10   
   Bolid: Brush 0,9ccm Grafit


Jak obiecałem, tak robię. Link do filmu poniżej. Z tego co widzę to póki co zainteresowanie raczej marne ;/ Może film z czymś co już działa Was zachęci do dyskusji ;)

Obejrzyj mnie!

Jak widać, układ działa :))

Ciąg dalszy wkrótce ;)
 
 
mmaciek12 
Nałogowiec

Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 129
Skąd: Mińsk Maz.
Wysłany: 24-06-2016, 21:25   
   Bolid: Seicento 1.1 MPI


Jestem za!
Tylko czy byłaby możliwość dopasowania tego pod dowolne radio?
_________________

http://www.seicento.pl/viewtopic.php?t=367368
 
 
 
Perm 
Bywalec


Wiek: 27
Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 86
Skąd: Radomsko
Wysłany: 24-06-2016, 22:20   
   Bolid: Seicento 1.1SPI Sporting


Wszystko się da. Musisz zdobyć tylko info jak to się komunikuje dokładniej i przy odrobinie programowania da się rade :)
_________________

 
 
cma55 
nówka sztuka ;)

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2013
Posty: 41
Skąd: ~Pszczyna
Wysłany: 24-06-2016, 23:35   
   Bolid: Brush 0,9ccm Grafit


Na pewno jestem w stanie dopasować kod pod większość odtwarzaczy firmy JVC, jeśli chodzi o inne radia nie powinno być z tym większego kłopotu, komunikacja powinna wyglądać identycznie w każdym sprzęcie, różnić mogą się kody do odpowiednich funkcji. Kody zaś bez problemu można znaleźć samemu, wystarczy mały programik i przelecieć przez wszystkie możliwości ;)

Jeśli chodzi o sam kod, który wgrałem do mikrokontrolera, jeśli jest ktoś zainteresowany, udostępnię na priv.

Będzie trochę przerwy zanim wezmę się za kierownicę, muszę skończyć sesję :D A już mam kolejny plan (całe szczęście, że kupiłem dwa mikrokontrolery, chociaż końcowo dałoby się zrobić to na jednym)

Co Wy na to
Wsiadasz do samochodu, powoli rozświetla się światło we wnętrzu, zamykasz drzwi - światło świeci przez ustaloną długość, zanim zgaśnie wkładasz, przekręcasz kluczyk - światło gaśnie szybciej. Parkujesz, wyjmujesz kluczyk ze stacyjki, światło się rozświetla. Podoba mi się! :cool:

Na dniach, z czystej ciekawości spróbuję się podłączyć pod sygnał z obrotomierza, jeszcze nie wiem po co ale coś wymyślę :D

Niech moc będzie z Wami!
 
 
Perm 
Bywalec


Wiek: 27
Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 86
Skąd: Radomsko
Wysłany: 25-06-2016, 12:44   
   Bolid: Seicento 1.1SPI Sporting


Na arduino można by zrobić dobry komputer pokładowy ;P tylko TFT wyświetlacze drogie strasznie.
Myślałem dość długo aby SC wyposażyć w komputer który pokazywałby kilka informacji, min. Obliczał spalanie średnie, chwilowe, informacje z sondy lambda itd itd.

Jedyne co przyszło mi do głowy to dołożenie do tabletu modułu wykonawczego który pobierałby informację z wtrysku/ów, sondy itd. A następnie wysyłał do oprogramowania tabletu i tam by sobie to rozszyfrowywał. Jednak android i programowanie to nie moje klimaty :) co nie zmienia faktu że byłoby to dużo tańsze w koszcie, bo tablet idzie kupić używkę w dobrej cenie do załóżmy 100-150zł, a i tak ogromnej mocy obliczeniowej nie potrzeba do czegoś takiego. W dodatku można sobie wgrać nawigację i wsio. (Pomijając problem zamontowania gdzieś takiego tablecika, no chyba że wywalić panel środkowy i tam go włożyć a sterować nawiewem, halogenami itd. poprzez kartę przekaźników z tableta :)


Co do tego rozjaśniania to pokombinuj z tym schematem :) myślę że Ci się to uda tylko musisz troszkę pokombinować.

 
 
mmxxl 
nówka sztuka ;)

Dołączył: 12 Mar 2016
Posty: 35
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 25-06-2016, 13:12   
   Bolid: seicento 900


No z tą kierownicą to Bomba pomysła sam mam radio pioneer i jest tam kabelek niebiesko-biały który służy podobno do sterowania kierownicą więc by było na + :P
 
 
cma55 
nówka sztuka ;)

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2013
Posty: 41
Skąd: ~Pszczyna
Wysłany: 25-06-2016, 14:52   
   Bolid: Brush 0,9ccm Grafit


@Perm
Komputer pokładowy jak najbardziej ;) Myślałem o tym, jednak mój sejcz jest w wersji SPI i niestety musiałbym zmieniać wiązki, żeby mieć chociażby elektroniczny prędkościomierz (mam na linkę). Ekran to nie jest jakiś mega problem, można podłączyć ze starych nokii 3310 czy 5110 :)

Ściemniacz, tak, robiłem ten układ, działał ale mnie nie satysfakcjonuje, chcę mieć więcej zależności, przede wszystkim ze stacyjką - tak, że przekręcam kluczyk i lampka gaśnie a jak go wyjmę po skończonej jeździe to się oświeca ;)

@mmxxl
Zapodaj model radia jaki masz ;)
 
 
mmxxl 
nówka sztuka ;)

Dołączył: 12 Mar 2016
Posty: 35
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 25-06-2016, 18:43   
   Bolid: seicento 900


@cma55
pioneer mvh-180ubg
 
 
roach 
spamer team


Pomógł: 14 razy
Wiek: 37
Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 1460
Skąd: Koszalin
Wysłany: 27-06-2016, 22:18   
   Bolid: Seicento


cma55, ja się jeszcze dziwie ze nikt nie napisał " to seicento takie coś ? " a po co a na co itp...
duży plus za sam pomysł i jak widzę wykonanie :wink:
_________________

 
 
cma55 
nówka sztuka ;)

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2013
Posty: 41
Skąd: ~Pszczyna
Wysłany: 27-06-2016, 23:49   
   Bolid: Brush 0,9ccm Grafit


Coś trzeba w wolnym czasie robić nie? ;)

Za dużo się najeździłem autem brata i teraz mi brakuje multimedialnej kierownicy :D
Poza tym od niedawna programuję mikrokontrolery i traktuję to jak naukę, naukę, która nie kosztuje wiele a daje sporo satysfakcji.

Poki co boję sie chwytać za kierownice wiec pewnie wezme jakąś ze zlomu ;p
Na efekt jednak będziecie musieli poczekać, trzeba w końcu zaliczyć sesję ;)
Trzymajcie kciuki!
 
 
z0mek 
Nałogowiec


Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Lis 2009
Posty: 404
Skąd: Okolice Krakowa
Wysłany: 28-06-2016, 17:07   
   Bolid: Odpychające się 95KM


Sesja nie zając, nie ucieknie :D Poza tym nie ma spiny są 3 terminy :D
Bardzo ciekawy pomysł, wcielaj w życie. Jak tylko jakieś sensowne przyciski byś kupił które się w miarę wkomponują to będzie super :)
_________________
dobry plan nigdy nie jest zły, bo zły plan rzadko bywa dobry

Borki 2010 #122
Szczyrk 2013 #124
Szczyrk 2014 #65
 
 
 
cma55 
nówka sztuka ;)

Wiek: 28
Dołączył: 20 Paź 2013
Posty: 41
Skąd: ~Pszczyna
Wysłany: 28-06-2016, 17:44   
   Bolid: Brush 0,9ccm Grafit


Myślę, że najpierw przekopię złom w poszukiwaniach czegoś fajnego, najlepiej byłyby okrągłe ;) Fajnie by było jakby były podświetlane :D Jak nic nie wymyślę to ogarnę guziki z pilota od telewizora, może znajdę jakiś z którego by te gumki pasowały ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime - Mapa Forum