FORUM SEICENTO Strona Główna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcia z imprez. Co i jak?
Autor Wiadomość
KosteQ 
nówka sztuka ;)

Wiek: 31
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-05-2016, 20:28   Zdjęcia z imprez. Co i jak?
   Bolid: Seicento Sporting


Witajcie!

Od jakiegoś czasu myślę nad portalem ze zdjęciami z KJSów, zlotów itd i w tym miesiącu już projekt ruszy. Coś na zasadzie portalu z imprez biegowych fotomaraton.pl. Czyli uczestnik może znaleźć swoje zdjęcia i kupić te, które podobają mu się.
Jak wiadomo fotograf też musi żyć nie tylko o powietrzu ;)

Pytanie do Was!
Ile byli byście w stanie wydać na takie zdjęcie pamiątkowe lub pakiet zdjęć Twoich z całej imprezy i co w ogóle myślicie o takim portalu?

Z perspektywy startującego (kiedyś kolarstwo) uważam, że fajnie mieć pamiątkę ze startu, a nie zawsze te 'darmowe' zdjęcia są z imprezy.
_________________
Seicento Sporting 1.1 - jak na razie seria!
 
 
pepel 
I live here!


Pomógł: 8 razy
Wiek: 35
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 172
Skąd: Pruszków
Wysłany: 08-05-2016, 20:59   Re: Zdjęcia z imprez. Co i jak?
   Bolid: Fiat Seicento 1.2 8V


KosteQ napisał/a:
Ile byli byście w stanie wydać na takie zdjęcie pamiątkowe lub pakiet zdjęć Twoich z całej imprezy


Filmik z jednej imprezy, zawierający komplet wszystkich przejazdów konkretnego kierowcy, można mieć za ok. 60 zł, więc wydaje mi się, że cena za pakiet zdjęć powinna być niższa. Zależy to też od tego, czy oferujesz samą kopię w formie elektronicznej, czy może jakieś atrakcje typu drukowanie itp.
_________________
1.2 8V
 
 
 
DeZ 
Nałogowiec


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 390
Skąd: Poznań
Wysłany: 08-05-2016, 22:19   
   Bolid: kiedyś CC900 teraz SC1200


60 ? Drogo coś. Ja kupuję za połowę tej kwoty.

A co do tematu - przy obecnej ilości fotosów z imprez które bez problemu są dostępne za darmo ... czarno to widzę.
Chyba, że masz jakiś rewolucyjny pomysł.
_________________
Na słońcu jest rzeczywiście znacznie mniej cienia - Król Julian
Pomogłem ? - kliknij w odpowiednim miejscu :)
 
 
barkor 
spamer team


Pomógł: 90 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 1046
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 08-05-2016, 22:54   
   Bolid: Seicento 900-->1.2 8V-->1.4 8V


A jak to jest z prawami autorskimi w przypadku takich zdjęć? Ja kiedyś kupiłem pakiet za 15zł (a w zasadzie zapłaciłem na zasadzie "co łaska), głównie dlatego, że w zasadzie nie było żadnego innego fotografa na rajdzie, a miał jeszcze sporo zdjęć ze mną, których nie opublikował za free w necie. Z tymże niby kupiłem te zdjęcia ale na nich widnieje podpis fotografa. To jak to jest z tymi kupowanymi zdjęciami? Fotograf przenosi jak gdyby prawa autorskie na mnie czy jednak to on powinien widnieć jako autor zdjęć a ja tylko mogę nimi dysponować np opublikować u gdzieś w necie?
 
 
MC Grzechu 
Nałogowiec


Pomógł: 10 razy
Wiek: 33
Dołączył: 15 Paź 2013
Posty: 706
Skąd: Poznań
Wysłany: 09-05-2016, 02:41   Re: Zdjęcia z imprez. Co i jak?
   Bolid: Seicento 1.2 16v 6speed/Ibiza III 1.4 16v


pepel napisał/a:
KosteQ napisał/a:
Ile byli byście w stanie wydać na takie zdjęcie pamiątkowe lub pakiet zdjęć Twoich z całej imprezy


Filmik z jednej imprezy, zawierający komplet wszystkich przejazdów konkretnego kierowcy, można mieć za ok. 60 zł, więc wydaje mi się, że cena za pakiet zdjęć powinna być niższa. Zależy to też od tego, czy oferujesz samą kopię w formie elektronicznej, czy może jakieś atrakcje typu drukowanie itp.
Nie wiem co za ekipa ogarnia te filmiki, ale Rościszów ma gotowy film za 35zł ;)
_________________
Fiat Seicento Abarth 1.2 16v 6speed '98
Seat Ibiza Sport 1.4 16v '07

Było:
Fiat Punto II 1.9 JTD '00
Fiat Stilo 1.9 JTD '05
Fiat Grande Punto 1.4 16v '06
 
 
nosferatu 
Nałogowiec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 213
Skąd: Sz-n
Wysłany: 09-05-2016, 14:46   
   Bolid: CC 1.2 16v


1. Prawa autorskie nabywasz razem ze zdjęciem, filmem itp.
Mało jednak kto ze sprzedających określa w jakich "okolicznościach przyrody" możesz użyć tych materiałów.

2. To że galerie są w sieci a filmiki na YT to nie znaczy że są za darmo. Błędna jest filozofia :

"jak coś ukradnę to tego nie ma tam gdzie było a w necie jak coś ściągne a to nadal tam jest tz. że nie kradnę"

3. Co do podpisu [znaku wodnego] to tak jakbyś chciał mieć np. Bitwę pod Grunwaldem bez podpisu [!?] Można się dogadać z autorem fotki aby nie było znaku wodnego ale np. za inną cenę.

4. mało, dużo za fotki to pojęcie względne. Większość osób nie zna się na fotkach i dla nich jest ważne aby była kolorowa plama przypominająca jego auto do wrzucenia na "fejsbóka" i wtedy nawet filmik mający zjazdu kadru po ujęciu i krzywy obraz [źle trzymana kamera] uważają za arcydzieło na miarę oscara.

Dobra fotka to wiedza, umięjętności, talent fotografa, sprzęt [na końcu], za to się płaci i czasem to są sumy czterocyfrowe za jedno foto [!]
Koszty dojazdu na imprezę to też często nie małe koszta.

5. Cennik ustalasz po swojemu. Kwestia czy znajdą się chętni ale np. szmacić się "za 5 zł" za np. 20 fotek to bym nie polecał. Szkoda czasu a matryca się zużywa...
 
 
pepel 
I live here!


Pomógł: 8 razy
Wiek: 35
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 172
Skąd: Pruszków
Wysłany: 09-05-2016, 20:56   Re: Zdjęcia z imprez. Co i jak?
   Bolid: Fiat Seicento 1.2 8V


MC Grzechu napisał/a:
Nie wiem co za ekipa ogarnia te filmiki, ale Rościszów ma gotowy film za 35zł ;)


https://www.youtube.com/u...ForFansI/videos MotoRecords. Gdyby filmy z imprez u mnie w okolicy chodziły za te 30-35 PLN, to pewnie też bym się połasił, a tak oglądam innych :lol:

Wracając do tematu, to pewnie znajdą się tacy, którzy będą gotowi wydać 30-50 zł za paczkę kilku fajnych zdjęć, ale czy będzie ich aż tylu, by utrzymać koszty serwera (skoro to ma być dedykowana strona) i jeszcze byś na tym coś zarobił? Nie wydaje mi się, ale może się mylę i życzę Ci powodzenia :)
_________________
1.2 8V
 
 
 
nosferatu 
Nałogowiec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 213
Skąd: Sz-n
Wysłany: 10-05-2016, 15:21   Re: Zdjęcia z imprez. Co i jak?
   Bolid: CC 1.2 16v


pepel napisał/a:
Wracając do tematu, to pewnie znajdą się tacy, którzy będą gotowi wydać 30-50 zł za paczkę kilku fajnych zdjęć, ale czy będzie ich aż tylu, by utrzymać koszty serwera (skoro to ma być dedykowana strona) i jeszcze byś na tym coś zarobił? Nie wydaje mi się, ale może się mylę i życzę Ci powodzenia :)


Ja płacę za domenę i hosting z serwisem praktycznie 24h [nie mówię o home.pl bo to badziewie] - niecałe 250 zł rocznie. Z jednej imprezy mogą się już zwrócić te koszty.

Ludzi trzeba nauczyć kultury nabywania zdjeć czy filmików. U mnie to powoli zaczyna działać bo te "darmowe" fotki jeśli się pojawią, to nie to samo co zamówione przed imprezą i robione pod konkretnego zawodnika.
 
 
konzi 
Bywalec

Dołączył: 08 Wrz 2015
Posty: 94
Skąd: Kraków
Wysłany: 11-05-2016, 21:15   
   Bolid: sc young


opcja zamawiania przed byłaby spoko :)
skorzystałbym
_________________
https://www.facebook.com/KBRally/
 
 
PERSZING96PL 
nówka sztuka ;)

Dołączył: 26 Mar 2015
Posty: 18
Skąd: Kielce
Wysłany: 12-05-2016, 22:02   
   Bolid: CCS 1.1


Filmiki kosztują około 30-50zł, za zdjęcia mało osób jest w stanie zapłacić taką kwotę. Bardzo dużo osób robi zdjęcia za darmo, http://www.kjs-rally-xt.cba.pl/ jedna z przykładowych stronek. Ciężko będzie Ci zarobić, zależne ile miejsc, punktów jesteś w stanie złapać. Filmiki jednak cieszą się większą popularnością, a dzwony efektownie wyglądają.
 
 
konzi 
Bywalec

Dołączył: 08 Wrz 2015
Posty: 94
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-05-2016, 19:23   
   Bolid: sc young


wszystko spoko, ale ja teraz byłem na rajdzie trochę dalej od domu, trochę mniej popularnym i nie mam ani pół fotki... a o wideo nie wspomnę
a jakby był taki portal to może by się ktoś ogłosił i zrobił jakieś zdjęcia albo video na zamówienie

co nie zmienia faktu że na dedykowanym tylko do tego celu portalu może byc ciężko zarobić, zwłaszcza na początku, może łatwiej byłoby sie podłączyć do kogoś, jakieś rajdy24, albo siescigam (mają kalendarz imprez), albo zrobić samemu taki portal, który ma też coś więcej
_________________
https://www.facebook.com/KBRally/
 
 
KosteQ 
nówka sztuka ;)

Wiek: 31
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-05-2016, 22:28   
   Bolid: Seicento Sporting


Jeśli chodzi o prawo do zdjęcia. To 'wykupuje' się prawo do użytku zdjęcia, czy to we własnym archiwum w szufladzie czy na stronach/facebookach. Autorem zdjęcia jest zawsze autor, nigdy nie podlega to dyskusji i powinno się go podpisywać...
Znak wodny lub jego brak? Pochodzę z tej szkoły, że jeśli nie chcesz znaku wodnego to owszem mogę sprzedać zdjęcie ale będzie ono więcej kosztowało. Powód jest bardzo prosty! Każde zdjęcie to mój pomysł na kadr czy mój sposób naświetlania czy też obróbki zdjęcie i dla mnie reklama, a jeśli nie mam mieć reklamy to dlaczego mam 'sprzedać' zdjęcie za tyle samo co ze znakiem wodnym? Oprócz tego, ludzie bardzo często zapominają autora zdjęć i to jest nasze -fotografów- zabezpieczenie.

Co do zdjęć jak to określacie darmowych. Nie raz jest tak, że ludzie rozdają zdjęcia za darmo, a nie raz jest tak, że publikują galerię i wcale nie jest darmowe korzystanie ze zdjęć.
Czasami zastanawiam się jak ludzie się utrzymują, inwestując w sprzęt (bardzo często z bardzo wysokiej półki czyli kilkadziesiąt tysięcy zł), będąc bardzo często na rajdach/kjsach/sprintach i rozdają zdjęcia za darmo, a w dodatku ponosząc koszt dojazdu, nie wspominając o czasie poświęconym na zrobienie, ogarnięcie zdjęć i wrzucenie do jakiejś galerii internetowej.

Tak jak napisał Nostreratu, darmowe zdjęcia są często jakąś tam plamą, a za czyjeś doświadczenie, umiejętności, poświęcony czas musimy płacić. Myślę, że sami pracujecie za pieniądze a nie za 'podpis' albo nawet jego brak ;)


Jesli chodzi o sens istnienia takiego portalu, to z moich obserwacji wynika, że przydało by się coś takiego. Pierwsza podstawowa sprawa... osoby chcące kupić prawa do zdjęcia, muszą najpierw dogadać się z fotografem, przelać pieniądze itd. tu będzie wszystko za sprawą płatności PayPal i wysyłce plików chwilę po zapłaceniu. Myślę, że to duże ułatwienie i od razu możemy się chwalić fotkami, a nie czekać na wysyłkę pliku.

Jak na razie będą zdjęcia głównie z mazowieckich imprez (jestem z Wawy), ale z czasem jak będzie zainteresowanie myślę przyszłościowo nad innymi 'rynkami' oraz nad filmikami :smile:
_________________
Seicento Sporting 1.1 - jak na razie seria!
 
 
konzi 
Bywalec

Dołączył: 08 Wrz 2015
Posty: 94
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-05-2016, 23:25   
   Bolid: sc young


KosteQ co do znaku wodnego i płatności, to ja bym na przykład nie chciał płacić w ciemno za zdjęcia które nie mam pojęcia jak będą wyglądać, więc jako demo mogły by być dostępne zdjęcia z dużym, mocno zasłaniającym znakiem wodnym a po opłacie np z małym logo w rogu, tak żeby nie przeszkadzało w odbiorze

zdjęcia które ludzie wrzucają za darmo często są właśnie z jakimś napisem przez środek albo dużym znakiem wodnym który powoduje że zdjęcie jest mało atrakcyjne, dopiero jak się odezwiesz do autora to możesz dostać bardziej przyjazną wersję ale za opłatą
często też ludzie sprzedają zdjęcia do portali rajdowych, albo do AK organizujących dany rajd
_________________
https://www.facebook.com/KBRally/
 
 
nosferatu 
Nałogowiec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 213
Skąd: Sz-n
Wysłany: 14-05-2016, 20:30   
   Bolid: CC 1.2 16v


ja robię tak :
- jeśli ktoś chce zdjęcia z nadchodzacej imprezy to daje mi znać wcześniej
- na imprezie pstrykam danemu zawodnikowi fotki
- po imprezie daje link do galerii z miniaturkami fotek bez obróbki do wyboru ze znakiem wodnym na środku
- "klient" wybiera co chce i za to płaci, dopiero potem zabieram się za obróbkę wybranych fotek i daje link do ściągniecia z serwera
- są tacy którzy kradną fotki, umieszczają tam gdzie było wyraźnie określone żeby nie zamieszczać oraz tacy co zamawiają i potem się nie odzywają. Te osoby nie mają później żadnych fotek ode mnie i moich znajomych "foto" bo szkoda zawracać sobie głowy kimś kto nie szanuje mojego czasu. Matryca też nie jest wieczna ale większości to trudno zrozumieć

p.s na tym forum a nawet w tym temacie są osoby które brały ode mnie fotki :P
 
 
MC Grzechu 
Nałogowiec


Pomógł: 10 razy
Wiek: 33
Dołączył: 15 Paź 2013
Posty: 706
Skąd: Poznań
Wysłany: 15-05-2016, 03:19   
   Bolid: Seicento 1.2 16v 6speed/Ibiza III 1.4 16v


Ja brałem od Ciebie fotki :))
_________________
Fiat Seicento Abarth 1.2 16v 6speed '98
Seat Ibiza Sport 1.4 16v '07

Było:
Fiat Punto II 1.9 JTD '00
Fiat Stilo 1.9 JTD '05
Fiat Grande Punto 1.4 16v '06
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime - Mapa Forum