FORUM SEICENTO Strona Główna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką antenę wybrać do radia Alan 48 Plus?
Autor Wiadomość
Ichtio 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 28
Dołączył: 25 Sty 2013
Posty: 376
Skąd: Marklowice (SWD)
  Wysłany: 16-04-2014, 22:43   Jaką antenę wybrać do radia Alan 48 Plus?
   Bolid: Fiat Seicento 900 Young


Witam! Nabyłem za małe pieniądze CB Radio Midland Alan 48 Plus... Chcę teraz dobrać do niego jakąś dobrą antenę żeby nie było problemów z szumami itd. Najlepiej żeby antena była jak najkrótsza ponieważ mam niski garaż i z anteną powyżej 50cm byłby problem a raczej nie będzie chciało mi się jej codziennie przykręcać i odkręcać (ma być odkręcana od magnesu) :D


Pozdrawiam!
 
 
co17rey 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 02 Sie 2011
Posty: 150
Skąd: ERA / SC
Wysłany: 21-04-2014, 18:14   
   Bolid: Ford Focus MK2


Z antenami temat jest taki, że jaką byś nie założył to jakoś będzie działać, bo oprócz anteny ważne też jest radio, a bardziej filtry, które w nim są. Długość anteny ma wpływ na zasięg i to musisz wiedzieć. Co do marek jakie się sprawdzają to generalnie anteny Presidenta, Sirio, Wilson. Wybierz sobie konkretny model, poszukaj informacji w necie, opinii, bo w czasach kiedy chinole wszystko podrabiają dużo się zmienia na przełomie nawet kilku miesięcy.
_________________
Ford Focus MK2
 
 
Ichtio 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 28
Dołączył: 25 Sty 2013
Posty: 376
Skąd: Marklowice (SWD)
Wysłany: 21-04-2014, 21:38   
   Bolid: Fiat Seicento 900 Young


A co jeśli chodzi o strojenie? Bez strojenia da rade? :wink:
 
 
co17rey 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 02 Sie 2011
Posty: 150
Skąd: ERA / SC
Wysłany: 22-04-2014, 08:21   
   Bolid: Ford Focus MK2


Strojenie anteny to taka czynność, która "dopasowuje" antene do konkretnego miejsca na samochodzie, w którym będzie stać. Ma to na celu poprawienie wskaźnika SWR, który to z kolei przekłada się na odległość komunikowania się. Zatem bez strojenie też się da, ale po zestrojeniu anteny ta komunikacja będzie lepsza i dalsza :)
_________________
Ford Focus MK2
 
 
Ichtio 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 28
Dołączył: 25 Sty 2013
Posty: 376
Skąd: Marklowice (SWD)
Wysłany: 22-04-2014, 16:03   
   Bolid: Fiat Seicento 900 Young


Dzięki wielkie co17rey :) Bardzo mi pomogłeś :)
 
 
gajowwy 
Nałogowiec

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Sie 2011
Posty: 123
Skąd: dokładnie
Wysłany: 23-04-2014, 23:08   
   Bolid: seicento 900


co17rey napisał/a:
... wskaźnika SWR, który to z kolei przekłada się na odległość komunikowania się.

bzdura!

Co do anten - ważne żeby nie była z przeźroczystą obudową cewki. Prawie wszystkie są nieszczelne i potem problem. Sirio AS 100 powinna Ci wystarczyć. Kup tylko taką, ze zdrapką potwierdzającą oryginalność produktu.
 
 
Ichtio 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 28
Dołączył: 25 Sty 2013
Posty: 376
Skąd: Marklowice (SWD)
Wysłany: 23-04-2014, 23:20   
   Bolid: Fiat Seicento 900 Young


gajowwy, a co powiesz na antenę PRESIDENT FLORIDA? Taką właśnie polecił mi koleś w sklepie RTVeuroAGD za 139zł...
 
 
co17rey 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 02 Sie 2011
Posty: 150
Skąd: ERA / SC
Wysłany: 24-04-2014, 06:48   
   Bolid: Ford Focus MK2


kolego gajowwy, a według Ciebie SWR na co wpływa? skoro mówisz, że to bzdura to chciałbym się dowiedzieć na co wpływa lub nie...
_________________
Ford Focus MK2
 
 
gajowwy 
Nałogowiec

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Sie 2011
Posty: 123
Skąd: dokładnie
Wysłany: 24-04-2014, 23:02   
   Bolid: seicento 900


co17rey, odbierać to można i na kawałku szprychy od roweru, tak więc WFS nie ma najmniejszego wpływu na odbiór. Do nadawania potrzebna jest dopasowana do linii zasilającej część promieniująca. W przeciwnym wypadku powstaje fala stojąca i część energii wraca do stopnia końcowego radia.
Zakładam, że mało która antena (nawet nigdy nie strojona) ma SWR na 19 kanale powyżej 2.0 . W przypadku takiego WFS'u strata mocy wynosi około 11% - na tak zwany uchometr jest to zupełnie nie dająca się zauważyć różnica. Nawet w przypadku WFS = 3.0 strata sięga 25% czyli nadal na tyle mało by można było wyraźnie zauważyć pogorszenie "odległości nadawania".
Najważniejsze więc w dostrojeniu anteny jest to by nie dopuścić do rozstrojenia obwodów końcowych i emisji częstotliwości niepożądanych i przede wszystkim nie spalić końcówki mocy!
 
 
gajowwy 
Nałogowiec

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Sie 2011
Posty: 123
Skąd: dokładnie
Wysłany: 24-04-2014, 23:05   
   Bolid: seicento 900


Ichtio, nie warto przepłacać Presidenty sobie odpuść. Taniej kupisz odpowiednik tej anteny firmy Yosan. Niczym się nie różnią. A jeśli chcesz helikala, który rzeczywiście będzie dobrze działał to kup oryginalnego Pirata. Trochę świszczy przy większych prędkościach, ale da się wytrzymać. Ewentualnie Sirio T3 na magnesie - jest na główce DV i można ja odkręcać i pochylać.
P.S Panów ze sklepów AGD nie słuchaj wcale - nie mają zielonego pojęcia na te tematy. Przecież nie mogą znać się na wszystkim co mają w sklepie. Wciskają tylko towar który mają na stanie
 
 
co17rey 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 02 Sie 2011
Posty: 150
Skąd: ERA / SC
Wysłany: 25-04-2014, 19:04   
   Bolid: Ford Focus MK2


No człowiekowi, który chce się dowiedzieć co to jest strojenie i co ma na celu to wystarczy krótka informacja taka jak podałem. Im SWR bliższy 1, tym radio osiąga pełną swoją moc, a co za tym idzie zwiększa się zasięg. Wiadomo, że powyżej 2 ciężko jest uzyskać na dzisiejszych antenach, dlatego strojenie nie jest niezbędne, co też wyżej napisałem.

Ja u siebie mam Wilsona Little Will o długości 100 cm i zapłaciłem za nią 64 zł, a jestem zadowolony, bo zbiera wszystko co mi potrzeba.
_________________
Ford Focus MK2
 
 
RONINK 
nówka sztuka ;)

Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 3
Skąd: kraków
Wysłany: 12-09-2014, 21:30   
   Bolid: SC 900


Wcale nie tak ciężko uzyskać SWR ponad 2. Ten Wilson co zakupiłeś w zależności od kanału ma od 1.5 do jakiś 3, dlatego proponował bym Ci podjechać gdzieś na strojenie(pewnie trzeba obciąć jakieś 3cm) i wtedy nagle okaże się, że więcej osób Cię słyszy.Co do Twojego wyboru to jest to niezła antenka ale ma wadę(szybko koroduje), więc jak kolega wyżej napisał AS 100 byłaby lepszym wyborem.
 
 
co17rey 
Nałogowiec

Pomógł: 14 razy
Wiek: 32
Dołączył: 02 Sie 2011
Posty: 150
Skąd: ERA / SC
Wysłany: 19-09-2014, 08:18   
   Bolid: Ford Focus MK2


Potwierdzam, po roku czasu zdarzają się plamki rdzy, ale ją czyszczę i konserwuję i nie ma problemów. Co do SWR to stroiłem ją i odciąłem koło 2,5 cm, ale to raczej prosta czynność. Za 60 zł antena a słyszalność mam w okolicach 11-12km, także jak tu nie polecać takiej anteny.
_________________
Ford Focus MK2
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum