FORUM SEICENTO Strona Główna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwa pytania o wyjazd zagraniczny
Autor Wiadomość
rmromex 
nówka sztuka ;)

Wiek: 40
Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 20
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-02-2011, 21:09   Dwa pytania o wyjazd zagraniczny
   Bolid: Na razie żaden :(


Witajcie sej podróżnicy ;)

Mam do Was pytanie, może trochę nudne, ale myślę, że konieczne przed podróżą poza granice naszego kraju. Przynajmniej dla kogoś, kto nigdy nie robił tego własnym samochodem (np. ja :P ). A właściwie to będą dwa pytania, lub jedno dwuczęściowe, jak kto woli :P

Część pierwsza brzmi tak:
Czy wyjeżdżając za granicę i nie mając zamiaru poruszać się po autostradach, drogach ekspresowych czy innych drogach płatnych danego kraju (mam tu na myśli przede wszystkim Słowację) należy kupować winietę na teren tego kraju czy nie? Jakie w ogóle są rodzaje , winiet, w sensie okresu ważności, np. na dzień, tydzień, miesiąc? Czy tak apropo tych winiet, to każdy kraj ma swoje własne uregulowania prawne w tym zakresie (mam na myśli kraje UE) czy jest jakaś odgórna, międzynarodowa bądź unijna dyrektywa, która to reguluje?

Część druga mojego pytania jest taka:
Czy wyjeżdżając autem za granicę, w ramach Unii Europejskiej, należy wykupić jakieś dodatkowe ubezpieczenie OC samochodu (np. Zieloną Kartę)? Podpowiem tylko, że moje auto jest ubezpieczone w PZU. Na odwrocie kwitka ubezpieczenia są wymienione państwa, w których jest ono ważne (oprócz Polski oczywiście :P ). Ale pytam, gwoli wyjaśnienia sprawy, gdyż jestem w tych sprawach kompletnie "zielony" :P

Za wszelkie podpowiedzi z Waszej strony z góry dziękuję.

Pozdrawiam ;)
Romek.
_________________
To Fiat, To Seicento :]
 
 
Zaq 
nówka sztuka ;)

Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 0
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 17-02-2011, 14:43   
   Bolid: Seicento 1.1


Dołączam się do pytania.
 
 
kevlar 
Szukam fiatów i innych gratów.


Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 303
Skąd: 52°16'N 20°27'E
Wysłany: 18-02-2011, 07:05   
   Bolid: SC900, SC1100, Multipla


Jeśli nie będziesz jechał drogami płatnymi to winieta nie jest potrzebna.
Winiety na Słowacji nie są drogie więc warto rozważyć ich zakup.
W sprzedaży są tygodniowe, jednomiesięczne i roczne.
Każdy kraj ma własne uregulowania.
W ramach UE nie potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia. Ewentualnie możesz rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance.
_________________
SC 900 -> VW ->
 
 
gandw 
Nałogowiec


Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 366
Skąd: SBI
Wysłany: 18-02-2011, 18:10   
   Bolid: Seicento 1.1MPI Brush, Scenic II 1.9DCI


Na Słowacji jak wspomniał kolega wyżej warto kupić winietę to autostrady są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi krajami (9,90 E za miesiąc).

Gdzie się wybierasz? :smile:
_________________

Seicento 0.9i SX [*]
 
 
 
rmromex 
nówka sztuka ;)

Wiek: 40
Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 20
Skąd: Kraków
Wysłany: 19-02-2011, 02:02   
   Bolid: Na razie żaden :(


Witacie ;)
Przede wszystkim, to dziękuję za poświęcony czas i odpowiedzi i przepraszam, że dopiero teraz się odzywam. Ale do rzeczy. Co do wyjazdu zagranicznego, chciałbym na początek zacząć od Jeziora Orawskiego na Słowacji. Ale to jeszcze nie teraz, po pierwsze ze względu na pogodę i porę roku, po drugie na brak $$ :] Chciałbym tam pojechać na wiosnę, gdzieś w kwietniu lub w maju. Ale pytam teraz, bo później wiadomo, człowiek może być zaaferowany wyjazdem itd :P

Pozdrawiam! :)
_________________
To Fiat, To Seicento :]
 
 
gandw 
Nałogowiec


Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 366
Skąd: SBI
Wysłany: 19-02-2011, 17:45   
   Bolid: Seicento 1.1MPI Brush, Scenic II 1.9DCI


A bywałem tam w okolicach wielokrotnie, na motocyklu nie kłamiąc na pewno z 20 razy, Seicentem raz :smile: Tylko ja przejeżdżałem przez przejście w Korbielowie. Jeśli lubisz kręte trasy ze świetnymi widokami to polecam jechać przez Bukowinę Tatrzańską i potem na drogę 537 przez Vysoke Tatry - świetna trasa, jechałem nią dwa razy motocyklem. Potem odbijasz na północ w Liptovskym Mikulaszu i super przełęcz drogą 584 (tu Seicento troszkę trzeba pomęczyć ale warto! - 110 koni w Kawasaki nie miało problemów :)) ). Swoją drogą w pobliżu Liptovskiego Mikulasza masz Besanovą z ciepłymi źródłami i Tatralandię. Jak coś to pytaj.
_________________

Seicento 0.9i SX [*]
 
 
 
automaniak126 
Nałogowiec


Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 285
Skąd: z rodziny Fiata
Wysłany: 20-02-2011, 10:10   
   Bolid: Seicento


gandw napisał/a:
A bywałem tam w okolicach wielokrotnie, na motocyklu nie kłamiąc na pewno z 20 razy, Seicentem raz :smile: Tylko ja przejeżdżałem przez przejście w Korbielowie. Jeśli lubisz kręte trasy ze świetnymi widokami to polecam jechać przez Bukowinę Tatrzańską i potem na drogę 537 przez Vysoke Tatry - świetna trasa, jechałem nią dwa razy motocyklem. Potem odbijasz na północ w Liptovskym Mikulaszu i super przełęcz drogą 584 (tu Seicento troszkę trzeba pomęczyć ale warto! - 110 koni w Kawasaki nie miało problemów :)) ). Swoją drogą w pobliżu Liptovskiego Mikulasza masz Besanovą z ciepłymi źródłami i Tatralandię. Jak coś to pytaj.


trasy kręte są najlepsze do wyjazdów na wczasy:)))
hmm. kawasaki coś pięknegoooo .... ;-) ) <marzyciel>
_________________
Kupujesz auto, ale nie do końca ogarniasz temat? Chętnie pomogę w mojej okolicy. Mogę dojechać. Info na pw.
 
 
rmromex 
nówka sztuka ;)

Wiek: 40
Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 20
Skąd: Kraków
Wysłany: 22-02-2011, 23:42   
   Bolid: Na razie żaden :(


Dziękuję za wszystkie wpisy :) Z Waszych uwag chętnie skorzystam :) Kupię dokładny atlas Europy i pewnie będę powoli go studiował, planując kolejne wypady :]

Pozdrawiam;
Romek
_________________
To Fiat, To Seicento :]
 
 
jaś-u 
Nałogowiec


Wiek: 32
Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 109
Skąd: Szynwałd
Wysłany: 24-07-2011, 13:16   
   Bolid: SC 900 mini lifting


mam podobne pytanie a nie chce zakładać bliźniaczego wątku ^^

jestem zielony w tych sprawach, nie jeżdżę daleko ale za tydzień szykuje się dłuższy wyjazd :))
pytanie brzmi: jak dzisiaj wygląda wyjazd za granicę, konkretnie na Słowację. będę w Zakopanem przez tydzień i jeden dzień chce przeznaczyć właśnie na kilkugodzinny wypad na Słowację. czy muszę mieć jakieś specjalne papiery od samochodu? a mnie wystarczy tylko dowód osobisty? może mnie ktoś uświadomić?

:?:
 
 
shebo
[Usunięty]

Wysłany: 24-07-2011, 14:11   

Bierzesz to co zwykle, wsiadasz w auto i jedziesz :ok:
czyt. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa oc. Nic więcej Ci nie trzeba.
 
 
gandw 
Nałogowiec


Wiek: 34
Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 366
Skąd: SBI
Wysłany: 24-07-2011, 15:41   
   Bolid: Seicento 1.1MPI Brush, Scenic II 1.9DCI


Chyba że będziesz jechał autostradą bo tam musisz kupić winietę.
_________________

Seicento 0.9i SX [*]
 
 
 
jaś-u 
Nałogowiec


Wiek: 32
Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 109
Skąd: Szynwałd
Wysłany: 24-07-2011, 18:08   
   Bolid: SC 900 mini lifting


nie nie, autostradą na pewno nie będę jechał ^^ dzięki za szybkie odpowiedzi :beer:

[ Dodano: 31-07-2011, 12:15 ]
i znów ja :papa:
przyszła do mnie jeszcze taka myśl: a co wtedy jeśli kupiłbym tam coś? niekoniecznie pamiątki, jakiś %% :hyhy: lub jakiś np sprzęt elektroniczny (tak strzelam) ? trzeba coś płacić przy przejeździe przez granice? sprawdzają coś?
 
 
Big_Bart 
nówka sztuka ;)

Wiek: 39
Dołączył: 28 Lip 2011
Posty: 12
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 01-08-2011, 19:25   
   Bolid: 900 SPI CF2 YOUNG-POLONIA


Jadąc na Słowację,naprawdę szczerze radzę kupić Ci tę winietę.Słowacja,to bardzo dziwny kraj.Do końca nikt nie wie,na jakich drogach winiety obowiązują a na jakich nie.Jej koszt jest znikomy,a Słowaki mają bardzo wysokie mandaty i bardzo tego pilnują.Nastaw się od razu na kontrole.Parę razy tam jeździłem,to trzeba się pilnować,bo to jeszcze komuna straszna.Wydasz 10 Euro,a będziesz pewny,że wszystko jest OK.

Druga sprawa,że Słowaki mają trochę inne przepisy,dotyczące wyposażenia samochodu.Coprawda jest przepis mówiący,że auto powinno mieć wyposażenie zgodne z przepisami kraju,w którym jest zarejestrowane,ale u Słowaków,to różnie z tym bywa.
Poszukaj sobie w internecie informacji na temat tego wyposażenia.Z tego co wiem,to tam trzeba mieć chyba kamizelki,komplet bezpieczników,żarówek,apteczka.Nigdy tego nie miałem coprawda,ale wiesz jak jest...po co dawać pretekst.
Poza tym jak kiedyś sie tam pogubiłem gdzieś koło Galanty,późnym wieczorem,to cięzko mi było znaleźć kogoś trzeźwego.W dodatku każdy mnie gdzie indziej kierował,aż w końcu trafiłem na jakieś cygańskie osiedle i chcieli mnie okraść :D
Ale ich ściemniłem,że mam pusto na pace,a tak naprawdę,to miałem tam 5 ton towaru do tesco do częstochowy,łącznie z elektroniką.
Także uważaj.

Co do zakupów,to po pierwsze to już nie ma żadnych granic,także nawet się nie trzeba zatrzymywać,żeby wjechać na Słowacje.
Po drugie-jakbys nawet miał pecha i by była jakaś łapanka,to i tak będa szukać tylko papierosów,alkoholu (oczywiście narkotyków).Jak tam sobie kupisz empetrójkę,czy tam nawet cztery,to nikogo to nie będzie obchodziło.Clić trzeba jakieś np dzieła sztuki,albo takie tam.No i oczywiście alk i papierosy.Aha...i pamiętaj,że jak nawet Ci sie uda przelecieć granicę z jakimis fantami w bagażniku,to służba celna,może Cię skontrolowac na terenie całego kraju i to ta tak samo na Słowacji,jak i w Polsce.
 
 
 
Dibeisi 
nówka sztuka ;)

Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 1
Skąd: Wawa/Józefów
Wysłany: 02-08-2011, 18:21   
   Bolid: Narazie brak


Big_Bart napisał/a:
Aha...i pamiętaj,że jak nawet Ci sie uda przelecieć granicę z jakimis fantami w bagażniku,to służba celna,może Cię skontrolowac na terenie całego kraju i to ta tak samo na Słowacji,jak i w Polsce.
I są wtedy jakieś nieprzyjemności?
 
 
Big_Bart 
nówka sztuka ;)

Wiek: 39
Dołączył: 28 Lip 2011
Posty: 12
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 02-08-2011, 20:00   
   Bolid: 900 SPI CF2 YOUNG-POLONIA


Dibeisi napisał/a:
Big_Bart napisał/a:
Aha...i pamiętaj,że jak nawet Ci sie uda przelecieć granicę z jakimis fantami w bagażniku,to służba celna,może Cię skontrolowac na terenie całego kraju i to ta tak samo na Słowacji,jak i w Polsce.
I są wtedy jakieś nieprzyjemności?


No oczywiście,że tak.
Są przepisy,mówiące dokładnie,ile alkoholu i ile papierosów,możesz przewieźć przez granicę,jako turysta.Nie wiem dokładnie ile tego jest,ale jak na Niemcy jeździłem,to chyba można było mieć 4 wagony papierosów (taki przykład).Musisz poczytać dokładnie,albo najlepiej zadzwonic sobie do jakiejść placówki służby celnej (albo nawet na granicy spytać,jak będziesz wjeżdżał...zawsze się tam kręcą jakieś busiki zielone polskie) i powiedzą Ci dokładnie,jakie ilości alkoholu i papierosów,przypadają na jednego turystę.
Jak przekroczysz limit,to albo Ci to zabiorą podczas kontroli,albo zabiorą i jeszcze będą kazali płacić jakiś mandat...bo to podlega poprostu pod przemyt.
A jak załadujesz cały bagażnik papierosów i Cie złapią,to normalnie będziesz traktowany jako przestępca.Założą Ci sprawę i dostaniesz wyrok.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime - Mapa Forum