FORUM SEICENTO Strona Główna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spalanie stukowe(?)
Autor Wiadomość
mario91 
Nałogowiec

Wysłany: 12-03-2020, 05:31   Spalanie stukowe(?)
   Bolid: Seicento BE (Bieda Edyszyn) 1.1 MPI 2004r.

Mam silnik z trefnej serii, ze stukającymi tłokami na zimno, więc wszystko możliwe, ale...

Problem pojawia się nieregularnie, głównie w zimie, raz na kilka wyjazdów w trasę. Otóż gdy dłużej jadę nieprzerwanie i zatrzymam się np. w korku albo na światłach, to później gdy pierwszy raz ruszam, przy lekkim gazie, słyszę metaliczne "trrrrrrr" spod maski. Odgłos jest zgodny z obrotami, pojawia się nieregularnie.

Myślałem już, że silnik klęka i tłoki zaczynają postukiwać na ciepło, ale gdyby tak było to chyba by stukały cały czas. Kolega przejechał się ze mną i twierdzi, że według niego to na 100% spalanie stukowe i żebym zalał sobie pb98 na próbę. Tak też zrobiłem, przy jednym z wyjazdów zalałem na prawie pusty bak pb98 za stówę. I rzeczywiście, żadnego stukania nie zaobserwowałem. Ale zaznaczam, że czasami przez parę tygodni tego nie ma, więc nie jest to w pełni miarodajny test.

Jeśli to rzeczywiście spalanie stukowe, to poza laniem non stop drogiej pb98 co można zrobić? Świece mogą mieć na to jakiś wpływ? Nie były zmieniane od 2 lat odkąd mam to auto, po zdjęciu fajek wyglądały na prawie nowe, więc nie ruszałem...

Blaviken 
Bywalec

Wysłany: 12-03-2020, 13:42   
   Bolid: Stilo 2.4 GT, Bravo 1.6 GT, Seicento 900

A tankujesz zawsze na tej samej stacji? może paliwo trefne? Zapłon nie za wcześnie ustawiony? ten niemal pusty bak masz rzadko czy często? Od biedy są środki zwiększające liczbę oktanową paliwa, nie wiem w jakiej cenie, aaaale to leczenie objawowe tylko ;)

Paweł1984 
spamer team
Jasper84

Wysłany: 12-03-2020, 20:46   
   Bolid: Seicento sporting,Golf Variant R 4motion+ emu

Sprawdź pod kompem/wymień czujnik stuku jak na 98 nie ma dźwięku.
Zrób próbę rozgrze samochód do włączenia wiatraka kilka razy na postoju dodaj mocno gazu i puśc, wtedy przysłuchaj się podporze wałka rozrządu w okolicach cewek-jak tam stuknie to luz osiowy wałka-nic strasznego.
Sprawdź elektrody na świecach-seryjnie te silniki nie stukają na pb 95.

mario91 
Nałogowiec

Wysłany: 12-03-2020, 23:49   
   Bolid: Seicento BE (Bieda Edyszyn) 1.1 MPI 2004r.

Wałek rozrządu właśnie mi stuka po rozgrzaniu, słychać to na wolnych obrotach. Ale ten dźwięk się nieco różni od tego, co słyszę w czasie jazdy. Trudno też coś więcej powiedzieć, bo jak szybko się pojawia tak szybko potrafi zniknąć. Np. zatrzymam się na światłach w trasie, ruszam delikatnie i słyszę takie ciche metaliczne "trrrrrrrr" spod maski. Zwalniam by przyspieszyć jeszcze raz, w tym samym zakresie obrotów co poprzednio i się przysłuchać, a tu cyk dźwięku już nie ma. Chyba pozostaje mi póki co jeździć i obserwować :P

Odpowiedz do tematu