FORUM SEICENTO Strona G³ówna FORUM SEICENTO
INTERNETOWE FORUM FIATA SEICENTO - dawne seicento.pl

FAQTANIE OC  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Seicento 900 - po³±czenie kabli do radia Vordon AC3101B
Autor Wiadomo¶æ
plepko 
nówka sztuka ;)

Do³±czy³: 11 Lip 2020
Posty: 6
Sk±d: Bi³goraj
Wys³any: 11-07-2020, 04:49   Seicento 900 - po³±czenie kabli do radia Vordon AC3101B
   Bolid: Seicento 900/99r.


Chcia³bym wymieniæ radio w Seicento. Mój problem polega na tym, ¿e nie wiem ja po³±czyæ kabelki od zasilania do nowego radia - Vordon AC3101B. Nowe radio posiada wej¶cie na dwie kostki – jedna od zasilania a druga od g³o¶ników. Jak pod³±czyæ g³o¶niki to wiem ale mam w±tpliwo¶ci co do kabli od zasilania.

Stare radio(Voyager VX-6400) pod³±czone by³o na jednej kostce a nowe ma dwie wiêc muszê to wszystko odpowiednio rozdzieliæ.

W seicento jest taka czarna skrzynka z której wychodz± trzy kable – czarny(masa), czerwony(+) oraz kabel fioletowy(pamiêæ).
W nowym radiu jest cztery kable: czarny(+), czerwony(-), ¿ó³ty(opisany w instrukcji jako pamiêæ) oraz niebieski(opisany w instrukcji jako wzmacniacz, antena).
Rozumiem, ¿e fioletowy kabel z seicento mam pod³±czyæ do ¿ó³tego z radia?

Wykona³em pomiary napiêcia z kabli seicento:
Kabel czerwony daje napiêcie ponad 12V ca³y czas – niezale¿nie od tego czy kluczyk jest w stacyjce – po odpaleniu daje napiêcie oko³o 14V.
Kabel fioletowy(pamiêæ) daje napiêcie 1.37V przez ca³y czas.

Pod³±czy³em to wszystko w ca³o¶æ ale radio siê nie uruchamia?
 
 
plepko 
nówka sztuka ;)

Do³±czy³: 11 Lip 2020
Posty: 6
Sk±d: Bi³goraj
Wys³any: 11-07-2020, 08:03   
   Bolid: Seicento 900/99r.


¯ó³ty kabelek pod³±czy³em z czerwonym – teraz we wtyczce na ¿ó³tym i czerwonym mam 12V+ ale radio nie chcê siê uruchomiæ. Dodam tylko, ¿e do wtyczki g³o¶ników pod³±czy³em tylko dwa przednie g³o¶niki. Nie wiem czemu radio nie chce siê uruchomiæ?
 
 
krzysiek680 
Na³ogowiec

Pomóg³: 2 razy
Wiek: 28
Do³±czy³: 19 Mar 2014
Posty: 114
Sk±d: Zduñska Wola
Wys³any: 12-07-2020, 00:39   
   Bolid: Fiat Seicento 1.1 S


czarny + i czerwony - ? jeste¶ pewny zawsze bywa³o odwrotnie ...
ja bym zrobi³ po prostu czerwony do + w radiu i czarny do masy w radiu, powinno siê radio odpaliæ. a dalej kombinowaæ z reszta. ew. wzbudzenie ( niebieski) zrobiæ mostek do czerwonego (+)
 
 
plepko 
nówka sztuka ;)

Do³±czy³: 11 Lip 2020
Posty: 6
Sk±d: Bi³goraj
Wys³any: 12-07-2020, 11:18   
   Bolid: Seicento 900/99r.


¬le napisa³em – czerwony(+), czarny to oczywi¶cie masa(-); przez te upa³y siê pomyli³em. Na kablu od pamiêci(seicento fioletowy – na kostce od radia to ¿ó³ty) jest bardzo ma³e napiêcie dlatego ¿ó³ty kabel po³±czy³em do czerwonego. Teraz na kostce mam napiêcia 12V+ na czerwonym i ¿ó³tym. Niebieskiego kabla z kostki nigdzie nie podpina³em bo nie mam zasilacza do anteny. Radio siê nie w³±cza – nie wiem dlaczego?
Czy to dlatego, ¿e niebieskiego kabla nigdzie nie podpi±³em? Czy mo¿e dlatego, ¿e podpi±³em tylko dwa g³o¶niki.

Pytanie czy do obudowy radia powinien byæ przypiêty dodatkowy kabel po³±czony z mas± samochodu?

PS. Czerwony kabel powinien i¶æ po stacyjce ale w seicento chyba nie ma czego¶ takiego.
 
 
wojtek12321 
Na³ogowiec

Pomóg³: 65 razy
Do³±czy³: 17 Maj 2010
Posty: 443
Sk±d: wielkopolska
Wys³any: 12-07-2020, 11:57   
   Bolid: Fiat seicento 900 SX


plepko napisa³/a:
PS. Czerwony kabel powinien i¶æ po stacyjce ale w seicento chyba nie ma czego¶ takiego.
U mnie w 900-setce zasilanie radia by³o "po stacyjce" radio fabrycznie montowane...
 
 
plepko 
nówka sztuka ;)

Do³±czy³: 11 Lip 2020
Posty: 6
Sk±d: Bi³goraj
Wys³any: 12-07-2020, 15:08   
   Bolid: Seicento 900/99r.


Moje seicento jest z 99r. W instrukcji do radia napisane jest, ¿e mo¿e byæ po stacyjce ale mo¿e byæ i sta³e. Na razie chcia³bym uruchomiæ to radio.
 
 
plepko 
nówka sztuka ;)

Do³±czy³: 11 Lip 2020
Posty: 6
Sk±d: Bi³goraj
Wys³any: 12-07-2020, 15:14   
   Bolid: Seicento 900/99r.


Nie wiem od czego jest br±zowy kabel na schemacie opisany jako "REVERSE" - https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190726/c072f483dd3af8fc62713d79efabad6a.jpg
 
 
plepko 
nówka sztuka ;)

Do³±czy³: 11 Lip 2020
Posty: 6
Sk±d: Bi³goraj
Wys³any: 13-07-2020, 18:23   
   Bolid: Seicento 900/99r.


Radio pod³±czy³em i dzia³a. Woltomierz pokazywa³ 12.68V ale po przy³o¿eniu ¿arówka nie chcia³a ¶wieciæ – brak mocy. Problem rozwi±za³em – spalony bezpiecznik w kostce od zak³óceñ. Mora³ z tego taki, ¿e lepiej nie ufaæ woltomierzom tylko odbiornikom mocy np. ¿arówce.
Radio dzia³a i gra dobrze ale tylko na postoju. Po odpaleniu silnika a zw³aszcza trakcie jazdy strasznie buczy tak, ¿e nie za bardzo da siê tego s³uchaæ. Miesi±c temu za³o¿y³em LPG ale nie wiem czy to od tego bo wcze¶niej nie s³ucha³em radia w tym aucie.
 
 
mario91 
Na³ogowiec

Pomóg³: 14 razy
Do³±czy³: 25 Lut 2015
Posty: 551
Sk±d: Kraków
Wys³any: 16-08-2020, 00:12   
   Bolid: SC 1.1 MPI, Stilo 1.9 JTD


Miernik to nie jest ¿adne obci±¿enie dla obwodu, dlatego zawsze nale¿y mierzyæ gdy obwód jest obci±¿ony jakim¶ wiêkszym poborem mocy np. ¿arówka, albo nawet mog³e¶ zmierzyæ przy pod³±czonym samym radiu - te¿ zauwa¿y³by¶ spadek napiêcia.

Co do zak³óceñ, to niestety niektóre radia tak maj±. W 900 ojca montowa³em kiedy¶ takie do¶æ stare radyjko, które fabrycznie wyposa¿one by³o taki czarny pojemniczek z filtrem zak³óceñ z instalacji. Ale widzê, ¿e wspomina³e¶ o "kostce od zak³óceñ" z bezpiecznikiem w ¶rodki, w mojej te¿ by³ bezpiecznik i jaki¶ zdaje siê wiêkszy kondensatorek, wiêc pewnie mówimy o tym samym.

Byæ mo¿e ten filtr od zak³óceñ nie dzia³a ju¿ poprawnie, kondensator znajduj±cy siê w ¶rodku móg³ wyschn±æ lub siê wylaæ i st±d takie efekty. Je¶li "burczenie" robi siê g³o¶niejsze wraz z obrotami lub zmienia siê jego tonacja, nawet gdy jedziesz na samej benzynie, to niestety bêd± to zak³ócenia od pracy samego alternatora (ewentualnie cewek zap³onowych).

W 900 ojca jest tak, ¿e na wolnych obrotach napiêcie do¶æ mocno sobie skacze. Na normalnych ¿arówkach tego nie widaæ, ale jak do lampki w ¶rodku wsadzili¶my LED-a, to od razu by³o to widoczne. ¦wiat³o "pulsuje", a pulsacje wzrastaj± w miarê zwiêkszania obrotów, a¿ w koñcu staj± siê niewidoczne. Radio reaguje na te pulsowanie napiêcia powoduj±c w³a¶nie takie burczenie, st±d konieczno¶æ stosowania tego filterka zak³óceñ (czasem jest wbudowany w radio).

Polecam zdobyæ taki filterek z allegro za parê z³otych i pod³±czyæ na próbê.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum